English

Yararlı Bilgiler

Zeytin Yağı Nasıl Muhafaza Edilir

Zeytinyağı doğrudan güneş ışığı görmeyen serin yerlerde saklanmalıdır. Saklama için en uygun sıcaklık derecesi 14 - 15°C’dir. Zeytinyağı her türlü kokuyu çeker, içine alır. Bu nedenle yabancı koku olmayan yerlerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Zeytinyağı, ağzı açık bırakılır ve uzun bir süre hava ile temas ederse bozulmaya başlar.


Haşlama suyuna bir miktar süt !

Karnabaharın haşlama suyuna bir miktar süt katarsanız hem renginin kar gibi beyaz olduğunu hem de kötü kokmadığı fark edeceksiniz.


Et yemekleri ve pilavlar patlıcanla nasıl çeşnilendirilir?

Patlıcan kabuklarını iyice yıkayın, sirkede kaynatın ve sıvı yağ dolu bir kavanozda saklayın. Yavaş yavaş mantar tadı aldıklarını göreceksiniz. Bunları et yemeklerini ve pilavlarınızı çeşnilendirmek için kullanabilirsiniz.


Fırınınıza sinen kötü kokular nasıl giderilir?

Fırınınızın ortasına yarısı sirke, yarısı su dolu bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika ısıtın, sonra soğutun. Kokular gitmiş olacak.


Patatesler nasıl muhafaza edilmelidir?

Fazla miktarda patateslerinizi koyduğunuz torbanın içerisine bir adet de elma koyun. 8 hafta boyunca patateslerinizin filizlenmesini ve büzüşmesini önleyecektir. Ayrıca patateslerinizi kuru ve serin bir yerde saklayın.


Buzdolabındaki kötü kokular nasıl giderilir?

Buzdolabınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun, zaman zaman hoş olmayan kokular alırsınız. Bunu önlemek için, küçük bir tabağa üç dört limon dilimi koyun ve buzdolabının en alt gözüne yerleştirin. Ancak her sabah dilimleri yenilemeyi unutmayın.


Soğan ve sarımsak kokusu nasıl giderilir?

Ellerdeki soğan, sarımsak kokularını giderebilmek için ellerinizi haşlanmış patatesle ovun.


Evdeki yemek kokusundan nasıl kurtuluruz?

Bir cezveye, bir çay fincanı su ve bir çorba kaşığı sirke koyup birkaç dakika kaynatın. Evinizden yemek kokusunun çıktığını göreceksiniz.


Sütün kesilmemesi için ne yapmalıyız?

Sütün kesilmemesi için koyacağınız kabın temiz olmasına dikkat edin. Sütün kesilme olasılığını azaltmak için tencereye bir kahve kaşığı karbonat koyarak kaynatınız.


Portakal nergisinin faydaları nelerdir?

Arı ve böcek sokmalarında oluşan şişliklere, gözlerdeki kızarıklıklara iyi gelir. Derideki yanmalara ve cildin parlaklık kazanmasına yardımcı olur.