English

Tarihçe

Son Eseri Orkide İlköğretim İlkokulu...

ONURSAL BAŞKANIMIZ HACI AKİF KÜÇÜKBAY

Son Eseri Orkide İlköğretim İlkokulu...

Zeytin ağaçlarının oluşturduğu büyük bahçelerin ortasında kurulmuş Kırkağaç (Manisa) ilçesinde doğdu.

Çocukluğu, zeytin ağaçlarının gölgesinde geçti. Okumayı, gittiği okulda; çalışarak kazanmayı ise, babasından ve dedesinden öğrendi.İlkokula gittiği yıllarda, dedesinin yanında pazarcılık yaparak ticari hayata girdi.Tarlalarından topladıkları ürünleri ilçenin pazarında satarak aileye katkıda bulunurken, insanları ve hayatı öğrendi. Çalışarak  kazanmanın mutluluğunu yaşarken, kazandıklarıyla kendine olan güveni gelişti.

Akif Küçükbay’ın çocukluğu ve gençliği çalışmakla geçti. Ailesinden ve çalışma hayatından tecrübeler edindi.Yaşadığı topluma ve ülkeye faydalı olmanın gereğine inanan Akif Küçükbay 1970 ‘li yıllarda Kırkağaç’ta toptan gıda ticaretine başladı. Daha çok çalışmanın ve kazanmanın bilinci içinde işine sarıldı. Toptan gıda ticaretini yaptığı dükkanda; kazanmanın, ülkesine ve insanına hizmet etmenin yollarını öğrendi.

Dürüstçe çalıştı ve dürüstçe kazandı. Çalışmasının karşılığını gördükçe mutlu oldu. Bu mutluluk onu daha çok çalışmaya itti. Çalışmak , başarmak ve etrafına yararlı olmak hayat felsefesi oldu. İşini daha da büyüttü. Yıllar geçtikçe çalışması da arttı. Gün geldi Kırkağaç ilçesi ona küçük gelmeye başladı. Daha fazla çalışması gerekiyordu.

Artık büyümüş olan oğullarıyla birlikte, 1978 yılında İzmir’e geldi. İzmir Bornova’ da satın aldığı fabrikada, deterjan ve sabun imalatına başladı.  Nüfusu artan, ekonomisi gelişen, ihtiyaçları çeşitlenen Türkiye’nin geleceğini düşünen Akif Küçükbay , deterjan ve sabun imalatı yapan fabrikasında, yağ üretimini başlattı.

Türkiye, Akif Küçükbay ve oğullarıyla birlikte, yeni bir yağ ile tanıştı. Türk mutfağına tadıyla ve kalitesiyle katılan yeni yağın adı Orkide’ydi.Bir çiçeğin zerafetiyle Türk mutfağına giren Orkide yağları, kısa sürede çok beğenildi ve zamanla Türkiye’nin en önemli yemeklik sıvı yağlarından biri olarak zirveye oturdu. Orkide yağları, büyürken kaliteden ödün vermedi.

Dürüstlüğü, güveni ve sağlığı ön planda tutan Akif Küçükbay ve oğulları gelişen teknolojiden yararlanarak şirketlerini daha da geliştirdiler.Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında 91. sıraya kadar yükselen Küçükbay A.Ş. iç piyasadan sonra dış ülkelere de açıldı.

Türk insanının beğenisini kazanan Orkide markası, ihracatta da ön sıralara çıktı. Hem iç hem de dış piyasada zirveye çıkan Orkide, daha iyi bir ürün için hep kaliteyi ön planda tuttu.Oğullarıyla birlikte hep büyüyen bir kuruma imza atan Akif Küçükbay için en önemli şey, öz sermaye’ydi.

Hep şunu diyordu: “Sakın borca girme. Peşin al, peşin sat! “Oğullarına şu nasihatte bulunuyordu: “Hiçbir zaman dürüstlükten ayrılmayın. İş yaptığınız insanlar, size hep güvensin”Akif Küçükbay; Anadolu insanının sıcaklığına, dürüstlüğüne, yardımseverliğine ve güvenine sahipti.Kurduğu fabrikada, çalıştırdığı yüzlerce insan için, bir ekmek kapısı olurken, etrafındaki ihtiyaç sahiplerini de unutmuyordu. Eğitime ve çalışmaya aşıktı. Ülkenin geleceği olan gençlerin daha iyi eğitimi için eğitim hizmetlerine yardımcı oluyordu.

2004 yılının Mayıs ayında vefat eden Akif Küçükbay’ın son eseri Orkide İlköğretim Okulu oldu. Eğitim aşığı, çalışkan ve yardımsever merhum Akif Küçükbay’ın emekleriyle yapılan bu okulda, geleceğin Türkiyesini oluşturacak daha iyi eğitilmiş genç bir nesil yetişiyor.

İnanıyoruz ki; Akif Küçükbay yattığı yerden, Orkide İlköğretim Okulunun sınıflarından yükselen çocuk seslerini duyuyordur.

Akif Küçükbay’ın büyük emekleriyle ülkemizin en önemli kurumlarından olan Küçükbay A.Ş. nin başında şimdi oğulları Ahmet Küçükbay ve Halil Küçükbay var.

Ailelerinden edindikleri tecrübe ve iş ahlakını aldıkları modern eğitimle birleştirerek, çalışmalarını ve hizmetlerini emin adımlarla sürdürüyorlar.